Art Out of the Box

395 Kč
Momentálně nedostupné
Položka byla vyprodána…

Karetní hra pro všechny nadšené umělce profíky i amatéry + na věku opravdu nezáleží. Popusťte uzdu své fantazii a zkuste tvořit podle zadání. V krabičce najdete celkem 80 karet rozdělených do dvou kategorií - karty určující techniku a karty s temátem, které je třeba zvěčnit. Troufnete si na dinosaura s pomocí natrhaných papírků? Zvládnete kreslit několika pastelkami naráz? V této krabičce se skrývá velké množství nápadů. Hra je v angličtině. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Art Out of the Box is a fun, activity game for both kids and adults– no artistic prowess required! Free your imagination or just fill up a rainy afternoon with 80 lively drawing prompts in Art Out of the Box.

Pick a subject card, add a technique card and reinvent the world with your imagination. These 80 cards are all you need for hours of creative drawing fun and screen-free fun. Combine the zany subject and madcap art technique cards and use them again and again, for hundreds of imaginative drawing adventures!

Techniques suggested range from physical prompts like drawing with your non-dominant hand to taping two pencils together and using them as a single pen to taking off your shoe and drawing with your feet.

Subjects suggested range from drawing a comfy nest of soft, cuddly, fluffy things or drawing a gleaming city from towers of pots and pans or even exploring the world outside to draw a collection of leaves, seeds, weeds, and flowers.

Doplňkové parametry

Kategorie: Karetní hry pro děti
Autor: Nicky Hoberman
Ilustrace: Hiromi Suzuki
Nakladatel: Laurence King Publishing
ISBN: 9781786274878
Rok vydání: 2019
Podrobnosti: krabička, 194x130 mm, 80 karet
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: