O nás

Dveře Zlaté velryby se otevřely v létě 2019. Ten sen však přišel už dávno předtím, jen bylo třeba vyčkat na správnou chvíli. A tak má naše knihkupectví nejen přívlastek dětské, ale i rodinné. Zlatou velrybu společně otevřely dcera s mámou, Tereza a Yvona Pařízkovy. 
 
S pečlivostí vybíráme to nejpovedenější ze současné nabídky knih pro děti a mládež. Najdete u nás knihy se silným příběhem či tématem, výjimečným výtvarným zpracováním, reedice, ale i dětmi po celém světě milované knihy, které v českém překladu vyšly teprve nedávno. Nabízíme knihy v češtině a také v angličtině. Naše prodejna se nachází na Dolním náměstí v Olomouci, kde knížkám pořádáme různé slávy a kde se můžete s dětmi přijít zaposlouchat do pravidelného předčítání. Když budete mít cestu na Hanou, tak neočekávejte jen samou rovinu, ale i kopce krásných knih. 
 

Zlatá velryba je hlavní postavou z Městečka Lážoplážo, první knížky, kterou Tereza napsala. Ta postava je kouzelná, a dokáže splnit mnoho přání. Naše nám už splnila, ale není to žádná troškařka a neustále nám plní další. Například to, že se nám podařilo otevřít online prodejnu knih pro děti a usnadnit našim zákazníkům výběr titulů na dálku. Jsme teprve na začátku, ale tento prostor budeme opečovávat se stejnou radostí jako ten za dřevěnou prosklenou výlohou v Olomouci.

Dětská literatura je poklad, který si s sebou odnášíme do dospělosti. S odstupem let otevíráme známé knihy a dotýkáme se stránek, kterých jsme se kdysi dotýkali s těmi, které máme rádi. Vracíme se na místa naší dětské fantazie a na chvíli spatřujeme svět zase takový, jaký jsme kdysi teprve objevovali.

Tereza + Yvona = Zlatá velryba 

Tereza Pařízková má ve Zlaté velrybě na starost výběr titulů a program akcí. Napsala několik knih pro děti - Městečko Lážoplážo: Zlatá velryba (2018), Městečko Lážoplážo: Křáp Pařát (2018), Stela a 16 huskyů (2019), Stela v zemi tučňáků (2020), Jak se lemur odnaučil šťourat v nose (2021), Jak si vychovat sourozence (2021) a Co má Margo ve skříni? (2022). Vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU a film studovala i na stážích v New Orleans a v Jeruzalémě. V současné době studuje obor Dětská literatura na londýnské univerzitě Roehampton. Tereza má agenturu Twinkle Books Agency, která zastupuje řadu zahraničních nakladatelů knih pro děti a mládež. Každý rok jezdí na evropské knižní veletrhy a sleduje, co se v literatuře pro děti děje nového. Vede kurzy tvůrčího psaní pro děti, jezdí na besedy, pořádá semináře pro dospělé se zájmem o současnou literaturu pro děti a mládež. Příběhy doma s radostí předčítá i vypráví.
 

Yvona Pařízková má ve Zlaté velrybě na starost plynulý provoz knihkupectví a propagaci. Dlouhá léta pracovala v obchodní sféře novinového vydavatelství. V současnosti se stále ještě věnuje redaktorské práci a reportážní fotografii a koordinuje vydávání několika firemních časopisů. K literatuře tíhne od dětství a je šťastná, že díky Zlaté velrybě může objevovat nové knižní poklady a také trávit mnohem více času se svou dcerou. V knihkupectví chce zákazníkům rozdávat radost a péči a je přesvědčena, že dětské knihy jsou nejen pro děti.

Týdeník Olomoucko_Zlatá velryba

      (rozhovor z Deníku z října 2019) 

___

O web Zlaté velryby se s láskou a péčí stará matejslezak.cz