O nás

Dveře Zlaté velryby se otevřely v létě 2019. Ten sen však přišel už dávno předtím, jen bylo třeba vyčkat na správnou chvíli. A tak má naše knihkupectví nejen přívlastek dětské, ale i rodinné. Zlatou velrybu společně otevřely dcera s mámou, Tereza a Yvona Pařízkovy. 
 
S pečlivostí vybíráme to nejpovedenější ze současné nabídky knih pro děti a mládež. Najdete u nás knihy se silným příběhem či tématem, výjimečným výtvarným zpracováním, reedice, ale i dětmi po celém světě milované knihy, které v českém překladu vyšly teprve nedávno. Nabízíme knihy v češtině a také v angličtině. Naše prodejna se nachází na Dolním náměstí v Olomouci, kde knížkám pořádáme různé slávy a kde se můžete s dětmi přijít zaposlouchat do pravidelného předčítání. Když budete mít cestu na Hanou, tak neočekávejte jen samou rovinu, ale i kopce krásných knih. 
 

Zlatá velryba je hlavní postavou z Městečka Lážoplážo, první knížky, kterou Tereza napsala. Ta postava je kouzelná, a dokáže splnit mnoho přání. Naše nám už splnila, ale není to žádná troškařka a neustále nám plní další. Například to, že se nám podařilo otevřít online prodejnu knih pro děti a usnadnit našim zákazníkům výběr titulů na dálku. Jsme teprve na začátku, ale tento prostor budeme opečovávat se stejnou radostí jako ten za dřevěnou prosklenou výlohou v Olomouci.

Dětská literatura je poklad, který si s sebou odnášíme do dospělosti. S odstupem let otevíráme známé knihy a dotýkáme se stránek, kterých jsme se kdysi dotýkali s těmi, které máme rádi. Vracíme se na místa naší dětské fantazie a na chvíli spatřujeme svět zase takový, jaký jsme kdysi teprve objevovali.

Tereza + Yvona = Zlatá velryba 

Tereza Pařízková má ve Zlaté velrybě na starost výběr titulů a program akcí. Napsala několik knih pro děti - Městečko Lážoplážo: Zlatá velryba (2018), Městečko Lážoplážo: Křáp Pařát (2018), Stela a 16 huskyů (2019), Stela v zemi tučňáků (2020), Jak se lemur odnaučil šťourat v nose (2021), Jak si vychovat sourozence (2021), Co má Margo ve skříni? (2022) a její nová knihy vyjde na podzim 2024. Vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU a film studovala také na stážích v New Orleans a v Jeruzalémě. Svět dětské literatury objevovala na londýnské univerzitě Roehampton, kde úspěšně dokončila obor Children's Literature. Momentálně se věnuje doktorskému studiu na Pedagogické fakultě UP. Tereza má agenturu Twinkle Books Agency, která zastupuje řadu zahraničních nakladatelů knih pro děti a mládež. Každý rok jezdí na evropské knižní veletrhy a sleduje, co se v literatuře pro děti děje nového. Vede kurzy tvůrčího psaní pro děti, jezdí na besedy, pořádá semináře pro dospělé se zájmem o současnou literaturu pro děti a mládež. Příběhy doma s radostí předčítá i vypráví.
 

Yvona Pařízková má ve Zlaté velrybě na starost plynulý provoz knihkupectví a propagaci. Dlouhá léta pracovala v obchodní sféře novinového vydavatelství. V současnosti se stále ještě věnuje redaktorské práci a reportážní fotografii a koordinuje vydávání několika firemních časopisů. K literatuře tíhne od dětství a je šťastná, že díky Zlaté velrybě může objevovat nové knižní poklady a také trávit mnohem více času se svou dcerou. V knihkupectví chce zákazníkům rozdávat radost a péči a je přesvědčena, že dětské knihy jsou nejen pro děti.

Týdeník Olomoucko_Zlatá velryba

      (rozhovor z Deníku z října 2019) 

___

O web Zlaté velryby se s láskou a péčí stará matejslezak.cz