7 tipů na knížku pod stromeček pro ty nejmenší

Vánoční čas je období, kdy jsou naše smysly rozbouřeny. Omámeni vůní jehličí, purpury a skořice pojídáme bramborový salát a posloucháme koledy či praskající oheň v krbu. U stromečku si pak vychutnáváme zvuk trhajícího se balicího papíru, který vzápětí přinese spoustu radosti. Třeba novou knížku! A co teprve, když je ta knížka dětská? K vůni nového papíru, požitku z krásných ilustrací a kouzelných příběhů totiž přibude ještě dětský smích a vidina spousty hezkých chvil, kdy společně s dětmi radost z knížky sdílíme. Přinášíme několik literárních tipů pro úplně nejmenší čtenáře, které radost a smích dozajista přinesou.

1. VESELÁ ZAHRÁDKA

Jiří Suchý
Rudolf Lukeš
nakladatelství Albatros

Veselá zahrádka, zlatavelryba.cz

Nestárnoucí poetické i minimalistické leporelo

„Každý, kdo si v dnešní uspěchané době najde čas na to, aby zkusil udělat radost dětem, ač sám je dospělý, musí být nejdřív dobrý člověk.“ To řekl Jiří Suchý o svém kolegovi Rudolfu Lukešovi, ilustrátorovi tohoto poetického leporela. A měl pravdu! Veselá zahrádka je totiž svým líbivě minimalistickým pojetím knížka, která rozdá radost ještě mnoha generacím. Jednoduché kresby letního ovoce jsou doplněny originálními krátkými verši, které jsou snadno zapamatovatelné a hravé.

 --->>> Koupit tuto knížku jako vánoční dárek <<<---

 

2. USPÁVANKY A VSTÁVANKY

Daniela Fischerová
Marie Štumpfová
nakladatelství Meander

Uspávánky a vstávanky, www.zlatavelryba.cz

Originální leporelo s ukolébavkami a říkankami

„Brnky brnky! Už je ráno! Zabrnkáme na piáno. Tady máme klávesy. Brnky brnky! Hrajme si!"

Ráno se nám nechce z vyhřáté postele a večer se jí zase vyhýbáme, protože chceme zažít ještě nějakou tu legraci, nebo trochu dobrodružství. Ať tak či onak, bez spánku nepřijde ani legrace, ani dobrodružství. Je proto dobré si ranní buzení a večerní usínání co nejvíce zpříjemnit – co takhle nějakou pěknou písničkou, či říkankou?

Leporelo Uspávanky a vstávanky Daniely Fischerové je plné originálních ukolébavek i říkanek na dobré ráno. Můžete je spolu s dětmi zpívat, šeptat, recitovat, nebo třeba i vykřičet, záleží jen na vás. Říkanky jsou navíc doprovázeny nádhernými jemnými ilustracemi Marie Štumpfové, které každé ráno rozzáří a každý večer pohladí.

 --->>> Koupit tuto knížku jako vánoční dárek <<<---

 

3. KLAPY KLAP

Madalena Matoso
nakladatelství Baobab

Klapy klap, www.zlatavelryba.cz

Kniha pro nejmenší, u které se budete bavit!

Klapy klap je zcela jedinečná knížka! Nejen že díky ní můžete vzlétnout, neomaleně zamlaskat, udělat pár sklapovaček, nebo hrát na činely, ale přináší taky množství legrace, zábavy a rozvíjí fantazii.

Výtvarnice Madalena Matoso vytvořila půvabně ilustrovanou knihu, která zapojí i nejmenší čtenáře do hry. Spolu s postavami mohou tleskat, bubnovat, či se naučit jednoduchý pozdrav. Stačí jen zvednout ruce, zvednout nohy a Klapy klap začíná!

 --->>> Koupit tuto knížku jako vánoční dárek <<<---

 

4. TUZE HLADOVÁ HOUSENKA

Eric Carle
nakladatelství Zelený kocúr

Tuze hladová housenka, www.zlatavelryba.cz

Legendární příběh v koláži

Kdo by neznal Tuze hladovou housenku! Legendární příběh Erica Carla, který vyšel poprvé roku 1969 v USA, si znovu a znovu získává srdce dětí i dospělých. Nevypráví totiž o jen tak ledajaké housence, vypráví o housence hladové! Tak hladové, že se musí prokousat skoro celým světem, aby se nakonec stala krásným motýlem.

Díky naší hladové hrdince si děti mohou procvičit různé druhy ovoce a zeleniny, barvy a dokonce i počítání. Navíc se dozví, jak vypadá životní cyklus motýla, a že není radno si zahrávat s hladovým bříškem!

Leporelo je specifické pestrými barvami a kreativním grafickým zpracováním, kdy Eric Carle zvolil metodu koláže. Společně s jednoduchým humorným textem jde opravdu o „tuze“ milou knížku, která přinese spoustu radosti.

 --->>> Koupit tuto knížku jako vánoční dárek <<<---


5. BARVY / POČÍTÁNÍ

Aino-Maiji Metsola
nakladatelství Baobab

Počítání, www.zlatavelryba.cz

Připravit, otevřít okna, legrace přichází právě teď!

„Okénko k otvírání na každé stránce k mání!“ To jsou úžasná leporela finské výtvarnice Aino-Maiji Metsoly z produkce nakladatelství Baobab. Přináší nejen první seznámení s barvami a počítáním, ale také pojmenování všemožných předmětů, zvířat i rostlin. A to všechno v souvislostech a s tajemným nádechem a zvědavostí, co se asi skrývá v okénku!

Každá dvojstrana leporel je tematicky zaměřená a objevíte se tak v novém prostředí, které skýtá mnohá překvapení, hádanky i legraci. Hravost knih je podpořena povedeným grafickým zpracováním, které zaujme na první pohled.

 --->>> Koupit tuto knížku jako vánoční dárek <<<---


6. SCHOVÁVANÁ V ZOO

Štěpánka Sekaninová
Rudolf Lukeš
nakladatelství Albatros

Schovávaná v zoo, www.zlatavelryba.cz

Jedinečná rozkládací knížka s ilustracemi Rudolfa Lukeše

Už jste někdy hráli na „schovku“ v ZOO? Tam je totiž spousta príma skrýší a všechny zvířátka jsou nápomocna! Ale co to nevidíme? Tahá snad pštros osla za ocas? A kde se schovává krokodýl? Ve Schovávané v ZOO jsou zcela nová pravidla a vše je dovoleno!

Štěpánka Sekaninová spolu s ikonickými ilustracemi Rudolfa Lukeše vytvořila rozkládací hravé a veselé leporelo, které ukazuje, že ne všechno je takové, jak na první pohled vypadá. Pojďte spolu se zvířátky prožít spoustu legrace a překvapení.

 --->>> Koupit tuto knížku jako vánoční dárek <<<---

 

7. OBRÁZKOVÉ PŘÍBĚHY: JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA, NOC

Rotraut Susanne Bernerová
nakladatelství Paseka

Jaro, www.zlatavelryba.czLéto, www.zlatavelryba.czPodzim, www.zlatavelryba.czZima, www.zlatavelryba.czNoc, www.zlatavelryba.cz

 

Série nejoblíbenějších velkoformátových „vyprávěcích“ leporel

Kouzlo knih tkví v množství příběhů, které díky nim můžeme prožít. Nejlepší ale je, když si příběhy můžeme i sami dotvořit a upravit, jak se nám zlíbí! Oceňovaná autorka a ilustrátorka dětských knih Rotraut Susanne Bernerová vytvořila sérii velkoformátových leporel Jaro, Léto, Podzim, Zima, Noc, v nichž pomocí obrázků vykresluje nekonečné množství situací a epizod všedního dne. Co asi dělá ta holčička za oknem? Není támhle papoušek? A co se stane, když ten chlapeček spadne z houpačky?

Malý čtenář knihu neposlouchá ani nečte, ale sám si ji kreativně dotváří a vzniká tak spousta podnětů k rozhovorům a vyprávění s dospělým. Jednotlivé stránky jsou nabyté postavičkami, zvířátky, dopravními prostředky i rostlinami, a tak mimo vyprávění mohou děti své oblíbence v jednotlivých situacích hledat a sledovat. Série těchto obrázkových knih rozvíjí fantazii, pomáhá učit první slůvka a hlavně přináší zábavu a radost.

 --->>> Koupit tuto knížku jako vánoční dárek <<<---